Aktualności

 • Porady biznesowe, czyli w jaki sposób może wspomóc się przedsiębiorca?  Prowadzenie własnego biznesu wymaga od każdego przedsiębiorcy określonej strategii, a przede wszystkim jej odpowiedniej realizacji. Właściciel firmy musi przewidywać zagrożenia, analizować działania swoje i konkurencji, a także dbać o wszystkie aspekty prowadzonej działalności. Niestety, nie zawsze jest to proste i nie zawsze każde z tych działań musi być najlepsze z możliwych. Pojawiają się sytuacje kryzysowe, z którymi musimy się mierzyć, a w wyniku braku czasu, umiejętności czy odpowiednich działań, firma zaczyna przeżywać kryzys i pojawiają się kolejne problemy, na które nie znamy recepty. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług wykwalifikowanych specjalistów – doradców biznesowych, którzy będą w stanie pomóc nam w określonej dziedzinie. A dziedzin tych może być bardzo wiele. Przyjrzyjmy się, w jakich sytuacjach porady biznesowe oraz konkretne działania specjalistów, mogą sprzyjać pokonaniu problemów lub rozwoju własnej firmy!

  Po pierwsze – jak działają doradcy?

  Zanim zastanowimy się, na jakich polach jest w stanie pomóc nam firma doradcza, warto powiedzieć o tym, jak działają specjaliści w zakresie doradztwa biznesowego i dlaczego są tak skuteczni. Przede wszystkim – korzystając z wykwalifikowanej i doświadczonej firmy, zatrudniającej specjalistów w wielu różnych dziedzinach, mamy prawo liczyć na to, że otrzymamy fachowe i w pełni kompleksowe wsparcie. Specjalista najpierw wsłuchuje się w nasze potrzeby i poznaje problem, a dopiero potem podejmuje się odpowiednich działań, mających na celu poprawę sytuacji w naszej firmie. Doradcy opracowują stosowny plan, a następnie wdrażają najlepsze rozwiązania, które w zdecydowanej większości okazują się skuteczne. Jest to wynik posiadania wieloletniego doświadczenia oraz dysponowania profesjonalnym zespołem, a do tego odpowiednimi narzędziami. Jednym z przykładów takich firm, którym warto zaufać w zakresie pomocy biznesowej jest z całą pewnością Trio Advisory.

  Kapitał ludzki

  doradztwo inwestycyjne

  Przejdźmy zatem do konkretów. Pierwszą dziedziną, w jakiej pomoże nam doradca biznesowy jest kapitał ludzki, a więc ten najważniejszy czynnik w zdecydowanej większości firm. To od umiejętności i potencjału naszych pracowników zależy w końcu rozwój naszego przedsiębiorstwa oraz osiągane przezeń wyniki. Szczególnie przydatna taka pomoc jest w sytuacji, gdy konieczne są zmiany organizacyjne w firmie, wymiana pracowników albo optymalizacja wynagrodzeń, aby były one adekwatne do poziomu działań pracowników, ale jednocześnie, by nie zaburzyły one nastrojów i motywacji zatrudnionych w firmie. Pomoc specjalistów niezbędna jest również w przypadku zamiaru dokładnego zbadania potencjału pracowników, w tym również kadry menedżerskiej, a także w sytuacji, gdy w firmie dochodzi do zbyt dużej rotacji pracowników i konieczne jest poczynienie wszelkich starań, aby zatrzymać najlepszych pracowników oraz ustabilizować sytuacją kadrową czy płacową. Oczywiście w tej kwestii doradcy wykorzystują nowoczesne narzędzia, a także specjalistyczne sposoby – wystarczy tylko, że poznają problem i będą wiedzieli, w jaki sposób zadziałać, aby ostateczny efekt był zadowalający dla właściciela firmy.

  Planowanie sprzedaży i działalności operacyjnej

  Wyznaczanie celów związanych ze sprzedażą oraz działalnością operacyjną jest bardzo istotne w każdym przedsiębiorstwie, dlatego też odpowiednie ich zaplanowanie oraz przydzielenie (dla menedżerów czy kierowników zespołów) ma kluczowe znaczenie. Czy realizacja celów będzie możliwa, jak zespół zareaguje na zmiany i plany, a także – czy istnieją realne szanse na osiągnięcie sukcesu? Oczywiście, jednak konieczne jest podjęcie odpowiednich działań. Specjaliści w zakresie doradztwa biznesowego będą w stanie pomóc w zredukowaniu wszelkiego rodzaju strat, jakie wynikają z tytułu złej struktury zamówień, nadprodukcji czy zatorów w procesie produkcji. Pomoc specjalistów będzie również bardzo wartościowa w sytuacji, gdy spada sprzedaż, w zespole dochodzi do konfliktów albo gdy rozbieżności między planowaniem a realizacją są zbyt duże.

  Optymalizacja kosztów

  Chyba nikt nie lubi sytuacji, w której konieczne jest ograniczenie wydatków, jednak niekiedy jest to absolutnie niezbędne, by przedsiębiorstwo mogło wrócić na właściwe tory. Jednak optymalizowanie wszelkich kosztów nie jest łatwe, bowiem może dojść do sytuacji, w której ograniczymy więcej wydatków niż powinniśmy w danej dziedzinie, co nie przyniesie oczekiwanych korzyści, a wręcz odwrotnie – spowoduje problemy przedsiębiorstwa. Co więcej, w zakres optymalizacji kosztów wchodzą również takie działania, jak wdrożenie innowacyjnych metod zarządzania, outsourcing różnych działań w przedsiębiorstwie, obniżenie kosztów działalności operacyjnej czy wdrożenie informatycznych procedur kontroli, np. dokumentów kosztowych. Warto więc w tej kwestii zwrócić się do specjalistów w zakresie optymalizacji kosztów.

  Doradztwo transakcyjne

  doradztwo transakcyjneJednym z najbardziej ryzykownych, ale przy tym opłacalnych działań w przedsiębiorstwie, jest z całą pewnością inwestycja w firmę lub jej część – np. odkupienie udziałów. Jednak tego rodzaju transakcje, odbywające się zwykle przy udziale dużych kwot pieniędzy, muszą być przeprowadzone w odpowiedni sposób, by ich przebieg był jasny, klarowny i bezproblemowy. Doradcy biznesowi są w stanie pomóc w kupnie lub sprzedaży całości czy części przedsiębiorstwa albo dotarciu do nowych grup inwestorów. Oczywiście wszelkie działania przeprowadzane w tym względzie są bardzo dobrze przemyślane, ponieważ nie ma tutaj miejsca na jakąkolwiek pomyłkę.

  Wyceny i modelowanie

  Podobnie jak w przypadku doradztwa transakcyjnego, równie ważna jest pomoc w różnego rodzaju wycenach poszczególnych elementów przedsiębiorstwa. Doradcy finansowi, dzięki zgromadzonej wiedzy oraz wielu specjalizacjom, są w stanie poddać wycenie środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, zobowiązania pracownicze, utracone korzyści oraz wiele, wiele innych. Pomoc taka może zostać udzielona np. w sytuacji, gdy konieczne jest efektywne przeprowadzenie transakcji, zdobycie finansowania lub ubezpieczenia. Co więcej – wyceny dokonywane są także na potrzeby planowania podatkowego czy rachunkowości.

  Fundusze unijne

  Możliwość skorzystania ze środków unijnych, jakie mogą zostać przydzielone firmie, to ogromna szansa na rozwój działalności oraz wyprzedzenie konkurencji. Doradca o dużej wiedzy i odpowiednim doświadczeniu będzie w stanie pomóc w uzyskaniu takich środków. Dobierze najlepsze rozwiązania, zadba o wszelkie kwestie formalne i dopasuje dostępne zasoby finansowe funduszy europejskich do wsparcia biznesu.

  Badania i rozwój

  Celem każdego przedsiębiorstwa jest rozwój, zwiększanie sprzedaży oraz pozyskiwanie nowych klientów. Jednak aby w ogóle stało się to możliwe, niezbędne jest prowadzenie różnego rodzaju istotnych badań, umożliwiających określenie narzędzi, które warto wprowadzić oraz działań, które będą niezbędne do tego, by przedsiębiorstwo miało możliwość odnotowania rozwoju. Doradcy biznesowi są w stanie pomóc w tej kwestii na wielu różnych polach, przeprowadzając wartościowe analizy technologiczne, a także pomagają w zdobyciu środków na sfinansowanie konkretnej inwestycji. Oferta tego rodzaju firm zajmujących się doradztwem skierowana jest przede wszystkim do tych przedsiębiorców, którzy poszukują nowoczesnych rozwiązań i nie boją się wdrażać sposobów na rozwój swojej firmy.

  Marketing firmy

  Aby przedsiębiorstwo mogło w ogóle myśleć o rozwoju, niezbędne jest wdrożenie odpowiednich narzędzi i działań marketingowych. Bez reklamy, promocji oraz nowych sposobów na pozyskiwanie klientów, niemożliwe jest osiągnięcie sukcesu – w tej kwestii również doradcy biznesowi są w stanie pomóc firmom rodzaju działających w różnych branżach. Wystarczy tylko wiedza o własnej ofercie oraz potrzebach klienta, aby doradztwo było skuteczne i zostało udzielone wsparcie w zakresie które wyboru  narzędzi, które warto wykorzystać szczególnie i które z nich będą mogły być skuteczne. Oczywiście firma doradcza jest w stanie przeprowadzić klientów biznesowych przez cały proces strategii marketingowej – począwszy od pozyskiwania danych o klientach, aż do budowania komunikacji i relacji na linii firma-klient.

  Organizacja przedsiębiorstwa

  analiza przedsiębiorstwaTo dziedzina, w której przedsiębiorcy bardzo często potrzebują wsparcia wykwalifikowanej firmy doradczej. Pomoc w organizacji działalności firmy okazuje się niezbędna szczególnie wtedy, gdy pojawia się konieczność przeprowadzenia zmian, np. w perspektywie przyjścia strategicznego klienta lub partnera biznesowego, gdy pewne elementy przedsiębiorstwa, które pamiętają dawniejsze czasy, stoją na przeszkodzie w rozwoju firmy czy też wtedy, gdy zmienia się sytuacja ekonomiczna, a więc wymagane są radykalne posunięcia. W takich sytuacjach ciężko jest podejmować ważne decyzje samodzielnie i zdecydowanie lepiej jest skorzystać z profesjonalnego doradztwa specjalistów, takich jak doradca biznesowy. To on wskaże konieczne zmiany oraz określi kierunek, w jakim powinno pójść przedsiębiorstwo.

  Zarządzanie strategiczne

  Strategie zmieniają się pod kątem aktualnej sytuacji, a częsta konieczność podejmowania bardzo ważnych decyzji w krótkim czasie sprawia, że wielu przedsiębiorców nie decyduje się na tego typu działania samodzielnie. Potrzeba podjęcia strategicznych decyzji może pojawić się np. w momencie, gdy sytuacja rynkowa ulega diametralnej zmianie albo gdy rozwój przedsiębiorstwa postępuje na tyle, że niezbędne jest podjęcie kluczowych decyzji w zakresie dalszego rozwoju. W każdym z tych przypadków samodzielne działanie niekoniecznie jest wskazane – dużo lepiej jest skonsultować się ze specjalistami, którzy będą w stanie dokładnie przeanalizować sytuację i pomóc najlepiej, jak tylko potrafią.

  Zarządzanie procesami

  Podobnie jak w przypadku strategii i zmian, konieczne jest również odpowiednie zarządzanie aktualnymi procesami, jakie przeprowadzane są w przedsiębiorstwie. Ma to na celu przede wszystkim optymalizację działań firmy oraz maksymalizację efektów, jakie firma ta jest w stanie osiągnąć. Zarządzanie procesami z perspektywy pomocy doradców biznesowych, jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy konieczne jest wdrożenie lub zoptymalizowanie systemu informatycznego, mającego decydujący wpływ na funkcjonowanie firmy albo kiedy sposób realizacji różnego rodzaju zleceń, zadań czy procesów w firmie nie przebiega w taki sposób, jakiego oczekuje właściciel. Okazuje się, że pomoc w takich sytuacjach może okazać się zdecydowanie niezbędna i przynieść przedsiębiorstwu wiele korzyści.

  Doradztwo prawne i podatkowe

  Jak powszechnie wiadomo – nieznajomość prawa, również tego podatkowego, może zdecydowanie zaszkodzić. Dlatego też konieczne jest albo pozyskanie wiedzy w tym zakresie, albo skorzystanie z pomocy wykwalifikowanych specjalistów, którzy będą w stanie doradzić, wyjaśnić zawiłe kwestie prawne, a także pomóc w określonych, często niełatwych dla przedsiębiorstwa sytuacjach. Doradztwo prawne i podatkowe, oferowane przez firmy z zakresu doradztwa biznesowego, sprawdza się również w przypadku, gdy wymagane jest dokonanie większych lub mniejszych zmian w przedsiębiorstwie i konieczna jest wiedza na temat zgodności tych zmian z prawem.

  Doradztwo ubezpieczeniowe

  Firmy konsultingowe są również pomocne w zakresie chęci pozyskania przez klienta biznesowego wiedzy na temat ubezpieczeń oraz poszukiwania optymalnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Jeżeli chodzi o rodzaje ubezpieczeń – tutaj nie ma ograniczeń i firmy doradcze są w stanie pomóc zarówno w zakresie OC, ubezpieczenia majątkowego, transportowego, komunikacyjnego, budowlano-montażowego, jak również zdrowotnego czy na życie.

  Pozyskanie kapitału

  Firmy konsultingowe specjalizują się również bardzo często w pozyskiwaniu kapitału, np. od inwestorów branżowych, finansowych, banków czy też Unii Europejskiej. Skuteczność działać w zakresie pozyskania odpowiedniej ilości kapitału wymaga zwykle wiedzy, czasu i nerwów, dlatego też skorzystanie z usług zewnętrznych w tym zakresie jest zawsze najlepszym wyjściem. Polecamy więc ten rodzaj współpracy z firmami specjalizującymi się w doradztwie biznesowym.

  Podsumowując

  Jak widać firmy doradcze są w stanie zadbać o szereg aspektów naszego przedsiębiorstwa i mają możliwość  podejścia do danego problemu kompleksowo, oferując specjalistyczną wiedzę z wielu obszarów. Jest to bez wątpienia pomoc niezwykle przydatna i opłacalna, z której warto korzystać nie tylko wtedy, gdy jesteście Państwo początkującymi przedsiębiorcami, ale również, kiedy rozwijacie swój biznes i jesteście nastawieni na sukces.

  powrót do listy aktualności